Výroba vlastních čistících prostředků: snadné recepty pro zelenější úklid

Jak vyrobit vlastní čistící prostředky? Zde najdete snadné recepty na zelenější úklid domácnosti. Zkuste ekologické čištění doma.

Výroba vlastních čistících prostředků: snadné recepty pro zelenější úklid
Ilustrační obrázek: Výroba vlastních čistících prostředků: snadné recepty pro zelenější úklid
Úvodem

Chcete mít doma čistotu, ale zároveň dbát na životní prostředí? Výroba vlastních čistících prostředků je skvělým způsobem, jak dosáhnout obojího. Níže naleznete snadné recepty na ekologické čisticí prostředky, které můžete vyrobit v pohodlí své domácnosti.

1. Univerzální čistič: smíchejte v hrnečku vodu s octem a rozprašovačem získáte skvělý univerzální čistič na povrchy. Pro vůni můžete přidat pár kapek esenciálního oleje.

2. Čistič na sklo: vodu smíchejte s octem a alkoholem a naházejte do rozprašovače. Tento prostředek skvěle vyčistí sklo a zrcadla v domácnosti.

3. Čistič na podlahy: do kbelíku s horkou vodou přidejte sodu a ocet. Tento přírodní prostředek je vhodný k úklidu různých podlahových krytin.

4. Sprej na dezinfekci: smíchejte vodu s esenciálními oleji, eukalyptový olej je zejména vhodný pro své dezinfekční vlastnosti. Nalijte do rozprašovače a máte přírodní dezinfekci.

5. Čistič na odmašťování: zmíchejte citronovou šťávu s octem a budete mít skvělý prostředek na odmašťování povrchů.

Z výše uvedených receptů si můžete vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje, a přiložit tak ruku k dílu pro zelenější úklid a péči o životní prostředí. Vyzkoušejte výrobu vlastních čistících prostředků a uvidíte, že to není jen šetrné k přírodě, ale i účinné pro úklid vaší domácnosti.

 

Univerzální čistič

Jedním z nejoblíbenějších a nejužitečnějších ekologických čistících prostředků je univerzální čistič. Kombinací vody a octa v rozprašovači získáte skvělý prostředek na čištění povrchů v celé domácnosti. Tento univerzální čistič může být použit na čištění kuchyňských linek, koupelnových obkladů, nábytku či jiných tvrdých povrchů. Můžete také přidat pár kapek esenciálního oleje pro příjemnou vůni, která bude provázet vaše úklidové aktivity.

 

Čistič na sklo

Výroba vlastních čistících prostředků je skvělým způsobem, jak dosáhnout čistoty a zároveň dbát na životní prostředí. Jedním z nezbytných prostředků v každé domácnosti je čistič na sklo. Můžete si ho vyrobit zcela jednoduše, a to takto:

  • 200 ml vody
  • 200 ml octa
  • 50 ml isopropylalkoholu
  • 5-10 kapek esenciálního oleje (např. citronový, levandulový)

Smíchejte vodu, ocet a isopropylalkohol do rozprašovače a přidejte esenciální olej pro příjemnou vůni. Tento prostředek je skvělý na čištění všech skleněných povrchů v domácnosti, včetně oken, zrcadel, sklenic a tabulí. Díky isopropylalkoholu rychle uschne a nezanechává na sklech žádné šmouhy, zatímco ocet pomůže odstranit nečistoty a mastnotu. Díky vlastní výrobě tohoto čističe nejen ušetříte peníze, ale také přispějete k ochraně životního prostředí.

 

Sprej na dezinfekci

Sprej na dezinfekci je nezbytným prostředkem v boji proti škodlivým mikroorganismům a virům. Můžete si ho vyrobit zcela přírodní cestou a to takto:

  • 150 ml vody
  • 50 ml vodky nebo izopropylalkoholu
  • 10 kapek eukalyptového esenciálního oleje

Smíchejte vodu s vodkou nebo izopropylalkoholem a přidejte eukalyptový esenciální olej. Tento přírodní sprej na dezinfekci je ideální pro čištění a dezinfekci různých povrchů v domácnosti, včetně pracovních desek, dveřních klik, zábradlí, klávesnic, telefonů a dalších často dotýkaných předmětů. Eukalyptový olej má dezinfekční vlastnosti a zanechává svěží vůni, zatímco izopropylalkohol se rychle vypaří a pomůže povrchům rychle uschnout. Vlastní výroba tohoto spreje na dezinfekci je nejen šetrná k životnímu prostředí, ale také šetří peníze a zaručuje účinnou ochranu proti šíření virů a bakterií.

 

Čistič na odmašťování

Řada ekologických čistících prostředků se soustředí primárně na čištění a dezinfekci, ale co když potřebujete odstranit mastnotu a olejové skvrny? K tomu slouží čistič na odmašťování, který můžete vyrobit zcela přírodní cestou.

Jednoduchý recept na čistič na odmašťování zahrnuje smíchání citronové šťávy s octem. Kyselina citronová obsažená v citronech má skvělé odmašťovací vlastnosti a navíc příjemně voní. Ocet pak pomáhá rozpouštět tuk a nečistoty, čímž usnadňuje odstraňování mastnoty z různých povrchů. Smíchejte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu s bílým octem v poměru 1:1 a nalijte do rozprašovače.

Tento přírodní čistič na odmašťování je ideální pro kuchyňské linky, digestoře, sporáky, grily, ale můžete ho použít i na odstraňování mastných skvrn z oblečení nebo koberců. Máte-li pocit, že potřebujete ještě větší sílu, můžete přidat do směsi trochu sody či perlitu, které mají výborné odmašťovací schopnosti.

 

Shrnutí

Výroba vlastních čistících prostředků je skvělým způsobem, jak dosáhnout obojího - čistoty domova a péče o životní prostředí. Díky jednoduchým receptům na ekologické čisticí prostředky můžete přispět k udržitelnému úklidu ve vaší domácnosti. Univerzální čistič na bázi octa a vody je ideální na čištění různých povrchů v domácnosti a můžete mu přidat esenciální olej pro příjemnou vůni. Čistič na sklo, vyrobený z vody, octa, isopropylalkoholu a esenciálního oleje, je skvělý na čištění skleněných povrchů bez nečistot a mastnoty. Sprej na dezinfekci s eukalyptovým esenciálním olejem a vodkou nebo izopropylalkoholem je ideální na čištění a dezinfekci různých povrchů v domácnosti. Čistič na odmašťování z citronové šťávy a octa je skvělý prostředek pro odstranění mastnoty z různých povrchů včetně kuchyňských linek, digestoří a oblečení. Vyrobit si vlastní čisticí prostředky není jen šetrné k přírodě, ale i ekonomické a účinné pro úklid vaší domácnosti.

Další užitečné články

Objevte neobvyklé způsoby využití sody bikarbony při úklidu domácnosti. S tímto jednoduchým přírodním prostředkem budete překvapeni, kolik věcí lze vyčistit a osvěžit.