Jak efektivně využít citron jako přírodní čisticí prostředek

Jak efektivně využít citron jako přírodní čisticí prostředek? Poradíme vám s nejlepšími tipy na ekofriendly čištění!

Jak efektivně využít citron jako přírodní čisticí prostředek
Ilustrační obrázek: Jak efektivně využít citron jako přírodní čisticí prostředek
Úvodem

Citron je skvělým přírodním čisticím prostředkem, který lze efektivně využít při úklidu a čištění domácnosti. Díky svým antiseptickým vlastnostem je ideální pro odstranění bakterií a nečistot z různých povrchů. Níže najdete nejlepší způsoby, jak využít citron při ekofriendly čištění!

 

Jak efektivně využít citron jako přírodní čisticí prostředek

Citron je skvělým přírodním čisticím prostředkem, který lze efektivně využít při úklidu a čištění domácnosti. Díky svým antiseptickým vlastnostem je ideální pro odstranění bakterií a nečistot z různých povrchů. Níže najdete nejlepší způsoby, jak využít citron při ekofriendly čištění!

1. Odstranění vápenatých usazenin

Citronová šťáva se skvěle hodí pro odstranění vápenatých usazenin ze svislých povrchů, jako jsou například kohoutky nebo dlaždice v koupelně. Stačí citron rozkrojit na polovinu a třít jím po povrchu, poté opláchnout vodou.

2. Čištění mikrovlnné trouby

Pro odstranění zápachu a nečistot z mikrovlnné trouby můžete využít citron. Stačí nakrájet citron na plátky, umístit do misky s vodou a povařit. Při vaření se uvolní citronová pára, která uvolní usazeniny a zápach z trouby.

3. Čištění a dezinfekce povrchů

Citronová šťáva je skvělá pro čištění a dezinfekci různých povrchů v domácnosti, jako jsou například pracovní desky, varné desky nebo lednice. Stačí smíchat citronovou šťávu s vodou a pomocí rozprašovače aplikovat na povrch a setřít.

4. Odstranění zápachu v lednici

Pro odstranění nepříjemného zápachu v lednici můžete využít půlky citronu umístěné v lednici. Citronová vůně absorbuje nepříjemné pachy a zanechá příjemnou svěžest.

5. Odstranění skvrn na nádobí

Citronový ocet je skvělým prostředkem pro odstranění skvrn a nečistot z nádobí. Stačí smíchat citronovou šťávu s malým množstvím bílého octa a touto směsí otřít skvrny na nádobí. Po krátké době nechte působit a poté opláchněte teplou vodou. Skvrny by měly zmizet a nádobí bude zářivě čisté.

6. Osvěžení odpadkového koše

Pokud se vám v odpadkovém koši začnou šířit nepříjemné pachy, můžete využít citron k jejich eliminaci. Stačí dovnitř koše umístit půlku citronu a nechat působit přes noc. Citronová vůně pohltí nepříjemné pachy a koš bude zase vonět svěže a čistě.

7. Čištění vodního kameně

Vodní kámen, neboli vápenaté usazeniny, jsou častým problémem v domácnostech s tvrdou vodou. Citronová šťáva je skvělým prostředkem pro odstranění vodního kamene z různých povrchů. Stačí namočit hadřík nebo houbu do citronové šťávy a otřít jí povrch postižený vodním kamenem. Nechte působit a poté opláchněte čistou vodou.

2. Odstraňování nečistot z mikrovlnky

Odstraňování nečistot z mikrovlnky může být zdánlivě složitý úkol, ale s pomocí citronu to lze zvládnout snadno a přírodní cestou. Postupujte následovně:

  • 1. Do misky s vodou vložte plátky citronu a citronovou šťávu.
  • 2. Umístěte misku do mikrovlnky a zapněte na plný výkon na 3-5 minut, aby voda začala vařit a v mikrovlnce se vytvořila pára.
  • 3. Pára z citronu bude rozpouštět a uvolňovat usazeniny a nečistoty z mikrovlnky.
  • 4. Po skončení ohřevu nechte misku v mikrovlnce ještě několik minut stát, aby pára dále čistila a provoněla vnitřek mikrovlnky.
  • 5. Poté opatrně vyjměte misku a mokrou utěrkou setřete vnitřek mikrovlnky od usazenin a nečistot.
  • 6. Hotovo, vaše mikrovlnka je opět čistá a vonná!

S citronovou parou není nutné používat agresivní chemické přípravky, které by mohly zanechat nepříjemné zápachy nebo chemické rezidua. Citronova pára vyčistí mikrovlnku přírodní cestou a zanechá v ní svěží vůni citronu.

8. Dezinfekce a čištění WC mísy

Citronová šťáva je skvělým přírodním dezinfekčním prostředkem pro čištění WC mísy. Stačí vytlačit šťávu z citronu přímo do mísy, nechat působit a poté vyčistit kartáčem. Citronová kyselina pomůže odstranit usazeniny a zároveň zanechá příjemně svěží vůni.

9. Odstranění skvrn z oděvů

Citronová šťáva je také skvělá pro odstranění skvrn z oděvů. Stačí před praním namočit skvrnu v citronové šťávě, nechat působit a poté vyprat jako obvykle. Díky antiseptickým vlastnostem citronové šťávy by měly skvrny zmizet a oděv bude opět čistý.

Další užitečné články