5 nejlepších domácích čisticích přípravků, které máte již doma

Objevte 5 nejlepších domácích čisticích přípravků, které už máte doma. Jak efektivně využít běžné suroviny pro úklid vaší domácnosti.

5 nejlepších domácích čisticích přípravků, které máte již doma
Ilustrační obrázek: 5 nejlepších domácích čisticích přípravků, které máte již doma
Úvodem

5 nejlepších domácích čisticích přípravků, které máte již doma

 

1. Ocet

Ocet je univerzální čisticí prostředek, který má antibakteriální vlastnosti a je ideální pro odstraňování skvrn a zápachů. Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a použijte na čištění oken, zrcadel, nebo kuchyňských povrchů.

 

2. Jedlá soda

Jedlá soda je skvělým abrazivním prostředkem, který pomáhá odstranit odolné skvrny. Smíchejte ji s vodou do pasty a použijte na čištění trouby, umyvadla nebo zašlých míst na koberci.

 

3. Citronová šťáva

Citronová šťáva je přírodní bělicí prostředek a odstraňovač mastnoty. Skvěle funguje na čištění skvrn na kuchyňské desce, dezinfekci dřevěných prkén a odstranění pachů z mikrovlnné trouby.

 

4. Olivový olej

Olivový olej je vynikající pro leštění dřevěného nábytku a povrchů. Stačí kapka na měkký hadřík, kterou pak přetřete nábytek, aby získal nový lesk a ochranu před prachem.

 

5. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je silným dezinfekčním prostředkem. Můžete ho použít na čištění koupelny či kuchyně, ale i k bělení prádla. Smíchejte ho s vodou a pomocí rozprašovače aplikujte na povrchy, které chcete dezinfikovat.

 

Závěr

Někdy nepotřebujete drahé a chemicky bohaté čisticí prostředky, abyste udrželi svůj domov čistý a svěží. Stačí se podívat do své kuchyně a najdete tam vše, co potřebujete. Ocet, jedlá soda, citronová šťáva, olivový olej a peroxid vodíku jsou skvělými pomocníky pro ekologický a účinný úklid.

 

Další využití octa

Ocet je skutečně všestranný čisticí prostředek, který si najde své místo ve spoustě domácích úklidových aktivit. Jeho využití jde však mnohem dál než jen k čištění oken a kuchyňských povrchů. Zde jsou některé další zajímavé způsoby, jak můžete ocet využít ve své domácnosti:

Odstraňování vodního kamene

Ocet je velmi účinný při odstraňování vodního kamene z kohoutků, sprchových hlavic a dalších kovových povrchů. Stačí namočit hadřík do octa a obtočit ho kolem postižené oblasti. Nechte působit několik hodin nebo přes noc a poté opláchněte vodou. Výsledky vás překvapí svou účinností.

Čištění myčky nádobí

Jednou za měsíc nalijte šálek octa do spodní části myčky nádobí a spusťte ji na horký cyklus. Ocet pomůže odstranit zbytky jídla, mastnotu a zápach, takže vaše myčka bude zářit jako nová.

Čištění pračky

Ocet je skvělý i pro údržbu pračky. Jednoduše přidejte šálek octa do prázdné pračky a spusťte ji na nejteplejší cyklus. Ocet odstraní usazeniny a bakterie, díky čemuž bude vaše prádlo ještě čistší a voňavější.

Neutralizace zápachu

Ocet je také skvělý na neutralizaci nepříjemných zápachů z různých povrchů a textilií. Můžete ho použít k vyčištění lednice, mikrovlnky nebo dokonce k neutralizaci zápachu z koše. Stačí postříkat postižené části octem a nechat zaschnout.

 • Koberce a čalounění: Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a postříkejte roztokem koberce nebo čalouněný nábytek. Poté vysajte nebo setřete přebytečnou tekutinu hadříkem.
 • Údržba dřeva: Ocet můžete využít i k údržbě dřevěných podlah. Smíchejte šálek octa s kbelíkem teplé vody a mopujte běžným způsobem. Dřevěné podlahy budou čisté a lesklé.

Jak vidíte, ocet je nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Ať už potřebujete odstranit odolné skvrny, zápachy nebo vodní kámen, ocet je univerzálním řešením. Díky jeho snadné dostupnosti a nízké ceně se stává jedním z nejlepších domácích čisticích prostředků, které máte již doma.

 

Další využití jedlé sody

Jedlá soda, také známá jako bicarbonát sodný, je jedním z nejvšestrannějších čisticích prostředků, které můžete ve své domácnosti najít. Díky svým abrazivním a alkalickým vlastnostem je ideální pro širokou škálu čisticích úkolů.

Odstranění zápachu

Jedlá soda je vynikající ve schopnosti neutralizovat zápachy. Nasypte ji do lednice, botníku nebo do kbelíku na odpadky a nechte ji pohltit nepříjemné pachy. Můžete také posypat koberec, nechat působit několik hodin a poté důkladně vysát.

Čištění kuchyňských povrchů

Pro odstranění mastnoty a skvrn z kuchyňských povrchů smíchejte jedlou sodu s trochou vody, aby vznikla pasta. Tuto pastu aplikujte na špinavé povrchy, jako jsou pracovní desky, sporák nebo digestoř, a jemně vydrhněte pomocí houbičky nebo hadříku. Poté opláchněte čistou vodou.

Čištění koupelny

Jedlá soda je skvělým prostředkem pro čištění koupelny. Smíchejte ji s vodou a vytvořte pastu, kterou pak aplikujte na umyvadlo, vanu nebo sprchový kout. Abrazivní vlastnosti jedlé sody odstraní mýdlové usazeniny a vodní kámen bez poškození povrchů. Opláchněte teplou vodou pro svěží a čistý povrch.

Praní prádla

Přidejte půl šálku jedlé sody do praní, abyste zlepšili čistící účinek vašeho pracího prostředku. Jedlá soda pomáhá odstranit odolné skvrny, neutralizuje pachy a změkčuje vodu, což může prodloužit životnost vašich oděvů.

Čištění odpadních trubek

Pro odstranění zápachu a uvolnění ucpaných trubek nasypte půl šálku jedlé sody do odpadu a pak nalijte půl šálku octa. Nechte směs působit několik minut, a poté opláchněte horkou vodou. Tento přírodní čisticí prostředek je šetrný k životnímu prostředí a zároveň účinný.

 • Leštění kovů: Smíchejte jedlou sodu s vodou do pasty a použijte ji na leštění stříbra, mědi nebo mosazi. Poté opláchněte a osušte.
 • Čištění mikrovlnné trouby: Nasypte trochu jedlé sody na vlhkou houbičku a jemně vydrhněte vnitřní stěny mikrovlnky. Odstraníte tím zaschlé potraviny a zápachy.

Jedlá soda je skutečně nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Její široké využití a účinnost z ní činí jeden z nejlepších domácích čisticích prostředků, které máte již doma.

 

Další využití citronové šťávy

Citronová šťáva je nejen vynikajícím bělicím a odmašťovacím prostředkem, ale také všestranným pomocníkem při úklidu domácnosti. Zde je několik dalších způsobů, jak využít citronovou šťávu při úklidu:

Odstraňování skvrn z prádla

Citronová šťáva je skvělá pro odstraňování skvrn z prádla. Smíchejte citronovou šťávu s trochou soli a aplikujte na skvrny, například na skvrny od potu nebo trávy. Nechte působit několik minut a poté vyperte jako obvykle.

Čištění varné desky

Varné desky mohou být náročné na údržbu, ale s pomocí citronové šťávy to zvládnete snadno. Nakapejte citronovou šťávu přímo na mastná místa nebo skvrny, nechte působit několik minut a poté setřete houbičkou. Povrch bude čistý a lesklý.

Odstraňování rzi

Rez na kuchyňském náčiní či nářadí může být obtížné odstranit. Smíchejte citronovou šťávu s trochou soli a touto směsí potřete zrezivělá místa. Nechte působit několik hodin a poté důkladně opláchněte vodou. Rez zmizí a povrch bude jako nový.

Čištění dřevěných prkének

Dřevěná prkénka mohou absorbovat různé pachy a bakterie. Nakapejte citronovou šťávu přímo na prkénko a posypte solí. Nechte působit několik minut a poté důkladně opláchněte vodou. Citronová šťáva prkénko vydezinfikuje a osvěží jeho vůni.

Odstraňování vodního kamene

Citronová šťáva je účinná i při odstraňování vodního kamene z různých povrchů, jako jsou například vodovodní kohoutky nebo sprchové hlavice. Naneste citronovou šťávu na postižená místa, nechte působit několik minut a poté otřete hadříkem.

 • Osvěžování kuchyně: Pár kapek citronové šťávy můžete přidat do vody, kterou myjete podlahy nebo stoly. Dodá vaší kuchyni svěží vůni.
 • Leštění kovů: Citronovou šťávu smíchejte s trochou sody a touto pastou leštěte kovové povrchy, jako jsou dřezy nebo kohoutky. Povrch bude lesklý a bez skvrn.
 • Dezinfekce mikrovlnné trouby: Nakapejte citronovou šťávu do misky s vodou a dejte ji do mikrovlnky na 3–5 minut. Pára uvolní nečistoty a vyčistí vnitřek trouby.

Jak vidíte, citronová šťáva je nepostradatelným pomocníkem při úklidu domácnosti. Její přírodní složení a široké využití z ní činí jeden z nejlepších domácích čisticích prostředků, které máte již doma.

 

Další využití olivového oleje

Nejen že je olivový olej skvělý pro leštění dřevěného nábytku, ale má i mnoho dalších domácích čisticích aplikací, které možná neznáte. Zde je několik způsobů, jak můžete využít olivový olej pro úklid a péči o svůj domov:

Odstraňování nálepek a lepidla

Olivový olej je skvělý pomocník při odstraňování zbytků lepidla a nálepek z povrchů. Stačí nanést malé množství olivového oleje na postiženou oblast, nechat několik minut působit a poté jemně otřít hadříkem. Olej uvolní lepidlo a povrch bude čistý.

Leštění nerezové oceli

Nerezová ocel může časem ztratit svůj lesk a vypadat zašle. Olivový olej může pomoci obnovit její původní lesk. Naneste malé množství olivového oleje na měkký hadřík a otřete jím povrch nerezové oceli, například dřez, ledničku nebo mikrovlnnou troubu. Povrch bude zářit a zároveň bude chráněn před otisky prstů.

Péče o kožený nábytek

Kožený nábytek vyžaduje pravidelnou údržbu, aby vydržel co nejdéle a vypadal skvěle. Olivový olej je ideální pro hydrataci a obnovení lesku koženého nábytku. Naneste malé množství oleje na měkký hadřík a jemně vmasírujte do kůže. Po několika minutách přetřete suchým hadříkem, aby se odstranil přebytečný olej.

Čištění a ochrana dřevěných podlah

Kromě nábytku je olivový olej skvělý i pro údržbu a ochranu dřevěných podlah. Smíchejte několik kapek olivového oleje s citronovou šťávou a touto směsí přetřete podlahy pomocí měkkého hadříku nebo mopu. Dřevo bude nejen čisté a lesklé, ale také chráněné před vysycháním a poškozením.

Oživení zahradního nábytku

Dřevěný zahradní nábytek může časem ztratit svůj lesk a vypadat opotřebovaně. Olivový olej může pomoci navrátit mu život. Naneste olej na měkký hadřík a přetřete jím povrch zahradního nábytku. Olej dřevo oživí a poskytne mu přirozenou ochranu proti povětrnostním vlivům.

 • Údržba kuchyňského náčiní: Dřevěné vařečky a prkénka můžete ošetřit olivovým olejem, aby zůstaly dlouho kvalitní a nevysychaly. Použijte malé množství oleje a jemně vmasírujte do dřeva.
 • Odstranění skvrn z nerezových povrchů: Pokud máte na nerezových spotřebičích nebo dřezech skvrny, naneste na ně malé množství olivového oleje a otřete hadříkem. Skvrny zmizí a povrch bude lesklý.

Olivový olej je nejen cennou součástí kuchyně, ale také vynikajícím pomocníkem při úklidu a péči o domácnost. Jeho přirozené vlastnosti a široké využití z něj činí jeden z nejlepších domácích čisticích prostředků, které máte již doma.

 

Další využití peroxidu vodíku

Peroxid vodíku není jen výborným dezinfekčním prostředkem pro běžné čištění koupelny a kuchyně či bělení prádla, ale má také mnoho dalších praktických využití v domácnosti. Jeho dostupnost a efektivita z něj činí nenahraditelného pomocníka při různých čisticích úkolech.

Odstraňování skvrn z prádla

Peroxid vodíku je skvělý pro odstraňování obtížných skvrn z prádla. Nalijte ho přímo na skvrnu, například od krve nebo červeného vína, a nechte několik minut působit. Poté prádlo důkladně vyperte. Skvrny zmizí a látka bude čistá.

Čištění dlaždic a spár

Pro bělení a dezinfekci dlaždic a spár v koupelně smíchejte peroxid vodíku s jedlou sodou, aby vznikla pasta. Naneste ji na špinavé spáry a nechte několik minut působit, poté vydrhněte kartáčkem a opláchněte vodou. Vaše dlaždice a spáry budou vypadat jako nové.

Dezinfekce kuchyňských desek

Peroxid vodíku je výborný pro dezinfekci kuchyňských desek a prkének, kde často dochází ke kontaktu s potravinami. Nastříkejte ho přímo na povrch, nechte několik minut působit a poté setřete čistým hadříkem. Zničí bakterie a zanechá povrch čistý.

Odstraňování plísní

Plísně mohou být zdraví nebezpečné a je důležité se jich co nejrychleji zbavit. Peroxid vodíku je účinný při odstraňování plísní z různých povrchů, jako jsou dlaždice, sprchové závěsy nebo zdi. Nastříkejte ho přímo na postiženou oblast a nechte působit, poté setřete a opláchněte vodou.

 • Čištění chladničky: Pro dezinfekci a odstranění pachů z chladničky použijte peroxid vodíku. Nastříkejte ho na police a stěny chladničky, nechte několik minut působit a poté otřete čistým hadříkem.
 • Dezinfekce hraček: Dětské hračky mohou být rájem pro bakterie. Nastříkejte peroxid vodíku na plastové nebo dřevěné hračky a nechte působit několik minut, poté je opláchněte vodou. Hračky budou hygienicky čisté.
 • Odstranění zápachu z obuvi: Pokud máte problém s nepříjemným zápachem z obuvi, nastříkejte dovnitř peroxid vodíku a nechte zaschnout. Zápach zmizí a obuv bude svěží.

Peroxid vodíku je skutečně všestranným pomocníkem při úklidu domácnosti. Jeho čistící vlastnosti a široké možnosti využití z něj činí jeden z nejlepších domácích čisticích prostředků, které máte již doma.

 

Závěr

Závěr nám jasně ukazuje, že nemusíte utrácet za drahé chemické čisticí prostředky, když máte účinné řešení přímo ve své kuchyni. Ocet, jedlá soda, citronová šťáva, olivový olej a peroxid vodíku jsou nejen cenově dostupné, ale také ekologické alternativy pro udržení domova v čistotě.

Ekologické úklidové praktiky

Používání těchto přírodních čisticích prostředků vám pomůže nejen ušetřit peníze, ale také snížit množství chemikálií, které přicházejí do kontaktu s vaším domovem a rodinou. Přírodní složení těchto produktů minimalizuje riziko alergických reakcí a znečištění životního prostředí.

 • Úspora: Tím, že využíváte běžné domácí ingredience, můžete významně snížit náklady na úklidové prostředky.
 • Ekologie: Přírodní čisticí prostředky jsou biologicky odbouratelné a méně škodlivé pro životní prostředí ve srovnání s komerčními chemikáliemi.
 • Zdraví: Menší expozice syntetickým chemikáliím znamená čistší a zdravější domov pro vaši rodinu.

Praktické tipy pro efektivní úklid

Aby vaše úklidové úsilí bylo co nejefektivnější, zde je několik praktických tipů:

 • Plánování: Rozdělte si úklid na menší úkoly a věnujte jim pravidelně čas. Například denně několik minut úklidu zabrání hromadění nepořádku.
 • Správné skladování: Uchovávejte čisticí prostředky na dosah ruky, aby byly vždy připraveny k použití. Skleněné nádoby s ocetovými nebo sodovými směsmi jsou praktické a estetické.
 • Doufázové čištění: Pro některé skvrny a usazeniny může být účinné použití dvou fází – nejdříve aplikujte jedlou sodu nebo ocet, nechte působit a poté opláchněte nebo vydrhněte pomocí teplé vody.

Zkuste integrovat tyto přírodní čisticí prostředky do vaší úklidové rutiny a uvidíte, jak účinné mohou být. Nejenže vám pomohou udržet domov čistý a svěží, ale také přispějí ke zdravějšímu a ekologičtějšímu životnímu stylu. Váš domov si zaslouží tu nejlepší péči, a to bez zbytečných chemikálií.

Další užitečné články