Neobvyklé využití sody bikarbony při úklidu

Objevte neobvyklé způsoby využití sody bikarbony při úklidu domácnosti. S tímto jednoduchým přírodním prostředkem budete překvapeni, kolik věcí lze vyčistit a osvěžit.

Neobvyklé využití sody bikarbony při úklidu
Ilustrační obrázek: Neobvyklé využití sody bikarbony při úklidu
Úvodem

Soda bikarbona, neboli jednoduchý bílý prášek, není jen pro pečení a neutralizaci zápachu lednice. Může být skvělým pomocníkem i při úklidu domácnosti. Tento článek přináší neobvyklé a efektivní způsoby využití sody bikarbony při čištění různých částí domácnosti.

Nejenže je soda bikarbona cenově dostupná a ekologická, ale také působí antibakteriálně a eliminuje zápach. Tak pojďme se podívat, jak všechno můžete s touto univerzální pomocnicí vyčistit a osvěžit.

 

Soda bikarbona jako čisticí prostředek pro koupelnu

Soda bikarbona není jen skvělým pomocníkem při pečení, ale může být také velmi užitečná při úklidu koupelny. Díky svým antibakteriálním vlastnostem dokáže efektivně čistit a odstraňovat zápach, což je přesně to, co potřebujeme v koupelně.

Čištění vaničky a dlaždic

Smícháním sody bikarbony s vodou vytvoříte pastu, kterou můžete nanést na vaničku nebo dlaždice. Nechte pastu působit asi 15-20 minut a poté opláchněte čistou vodou. Vaše vanička a dlaždice budou krásně vyčištěné a zbavené nečistot.

Odstraňování zápachu

Pokud se ve vaší koupelně šíří nepříjemný zápach, můžete ho snadno eliminovat pomocí sody bikarbony. Stačí nasypat trochu sody do odtoků, popřípadě rozetřít na povrchy a nechat působit přes noc. Ráno pak opláchněte čistou vodou a zápach bude pryč.

Čištění spár mezi dlaždicemi

Pomocí sody bikarbony a kartáčku na zuby můžete efektivně vyčistit spáry mezi dlaždicemi. Stačí na kartáček naskládat sodu bikarbonu, jemně navlhčit a poté kartáčovat spáry. Sodou dokážete odstranit nečistoty a plísně a zároveň dezinfikovat povrchy.

 

Soda bikarbona na čištění nábytku

Soda bikarbona není užitečná jen při čištění koupelny, ale dokáže také úžasně vyčistit nábytek v domácnosti. Můžete si vyrobit vlastní čisticí pastu smícháním sody bikarbony s vodou. Naneste tuto pastu na špinavé nebo mastné skvrny na nábytku a nechte působit asi 15-20 minut. Poté otřete hadříkem namočeným ve vodě a skvrny by měly zmizet. Soda bikarbona dokáže nejen efektivně vyčistit nábytek, ale také odstranit nepříjemné pachy, které se mohou ve vypoceném nábytku udržovat.

Čištění koberců pomocí sody bikarbony

Soda bikarbona je také skvělým prostředkem pro čištění koberců. Pro odstranění nepříjemných zápachů z koberce, posypte povrch sodou bikarbonou a nechte působit alespoň 15 minut. Poté odsajte nebo vysajte koberce. Soda bikarbona dokáže absorbovat pachy a zanechá koberce svěží a čisté. Pro odstranění skvrn na kobercích smíchejte sodu bikarbonu s vodou a vytvořte pastu. Naneste pastu na skvrnu a nechte působit. Poté opláchněte čistou vodou a osušte hadříkem. Sodou bikarbonou také můžete provzdušnit koberce - stačí sypat sodu po povrchu koberce, nechat působit a poté důkladně vysát. Koberce budou osvěžené a provzdušněné.

Odstraňování zápachu z bot

Pokud se ve vaší botníku šíří nepříjemný zápach, můžete ho eliminovat pomocí sody bikarbony. Stačí vložit malou látkovou pytlíček naplněný sodou bikarbonou do bot a nechat ho působit přes noc. Soda bikarbona pohltí nepříjemné pachy a vaše boty budou ráno čerstvé.

Čištění sporáku a trouby

Pro odstranění usazenin a nečistot ve sporáku a troubě můžete použít směs sody bikarbony a vody. Vytvořte pastu a naneste ji na špinavé povrchy v troubě a na dno sporáku. Nechte pastu působit alespoň hodinu nebo přes noc, poté vše otřete vlhkým hadříkem a důkladně opláchněte. Soda bikarbona dokáže efektivně odstranit nečistoty a zároveň eliminovat nepříjemné zápachy.

Čištění odpadu a kanalizace

Abyste udrželi odpadové potrubí a kanalizaci čistou a bez zápachu, můžete pravidelně používat sodu bikarbonu. Stačí nasypat sodu do odtoků, zalít horkou vodou a nechat působit. Soda bikarbona pomůže rozpouštět tuky a odstraňovat nečistoty, čímž sníží riziko ucpání odpadového potrubí.

 

Soda bikarbona a čištění kuchyňských spotřebičů

Kuchyně je místem, kde se denně připravuje jídlo, a proto je důležité udržovat čistotu a hygienu. Soda bikarbona může být skvělým pomocníkem při čištění různých kuchyňských spotřebičů a povrchů. Zde je několik neobvyklých způsobů, jak využít sodu bikarbonu při úklidu kuchyně.

Čištění mikrovlnné trouby

Pro odstranění usazenin a zápachu v mikrovlnné troubě smíchejte sodu bikarbonu s vodou a vytvořte pastu. Namažte pastu dovnitř trouby a nechte působit asi 15-20 minut. Poté otřete vlhkým hadříkem a uschněte. Sodou bikarbonou nejen vyčistíte troubu, ale zároveň odstraníte nepříjemné vůně.

Čištění kávovaru

Pokud se ve vašem kávovaru už dlouho usazují nečistoty a usazeniny, vyzkoušejte čištění sody bikarbony. Smíchejte sodu bikarbonu s vodou a naplňte nádobu kávovaru touto směsí. Nechte směs působit alespoň hodinu, poté proveďte několik cyklů přípravy kávy pouze s vodou. Tím se odstraní nečistoty a váš kávovar bude opět čistý.

Čištění varné desky

Pro odstranění mastnoty a zbytků jídla z varné desky smíchejte sodu bikarbonu s vodou. Vytvořte pastu a naneste ji na zapnutou varnou desku. Nechte působit a zatímco je pasta ještě vlhká, otřete varnou desku houbou nebo hadříkem. Poté opláchněte čistou vodou a vysušte. Sodou bikarbonou efektivně odstraníte nečistoty a zároveň nezanecháte škrábance na povrchu varné desky.

 

Soda bikarbona jako pomocník při praní

Kromě úklidu koupelny, nábytku a kuchyně je soda bikarbona skvělým pomocníkem také při praní. Díky svým čistícím vlastnostem dokáže efektivně odstranit nečistoty a zápach z různých druhů textilu, a to bez použití agresivní chemie. Zde je několik neobvyklých způsobů, jak využít sodu bikarbonu při praní a dosáhnout perfektně čistého a osvěženého prádla.

Odstranění pachů z prádla

Pokud se vaše prádlo neúspěšně vyrovnává s nepříjemnými pachy, soda bikarbona je pro vás skvělým řešením. Stačí přidat 1/2 šálku sody bikarbony do pračky společně s prádlem a nechte prací cyklus proběhnout jako obvykle. Soda bikarbona dokáže efektivně neutralizovat zápachy a vaše prádlo bude opět vonět svěže.

Odstranění skvrn

Pro odstranění skvrn z různých druhů textilu můžete vytvořit pastu ze sody bikarbony a vody. Tuto pastu naneste přímo na skvrnu, nechte působit alespoň 30 minut a poté vyperete prádlo jako obvykle. Soda bikarbona dokáže absorbovat nečistoty a pomůže odstranit i ty nejodolnější skvrny.

Posílení účinku pracího gelu

Pokud chcete zvýšit čisticí účinek pracího gelu, můžete mu přidat sodu bikarbonu. Stačí přidat 1/2 šálku sody bikarbony do bubnu pračky společně s pracím gelem a nechte pračku proběhnout jako obvykle. Tato kombinace dokáže efektivně odstranit nečistoty a zanechat prádlo svěže vonící.

 

Soda bikarbona pro blikající nádobí a stříbro

Na první pohled se může zdát, že soda bikarbona je vhodná pouze pro čištění koupelny, nábytku a kuchyně. Nicméně, tato univerzální pomocnice dokáže zázraky i při čištění nádobí a stříbrného příboru. Díky svým jemným čisticím vlastnostem je soda bikarbona ideální volbou pro skvěle blikající nádobí a stříbro.

Čištění nádobí pomocí sody bikarbony

Pokud se na vašem nádobí objevily usazeniny a mastné skvrny, můžete si s nimi snadno poradit pomocí sody bikarbony. Stačí smíchat sodu s vodou a vytvořit pastu, kterou nanesete na špinavé místa na nádobí. Nechte pastu působit alespoň 15 minut, poté opláchněte čistou vodou. Vaše nádobí bude krásně vyčištěné a zbavené mastnoty a usazenin.

Čištění stříbrného příboru pomocí sody bikarbony

Pro blikající stříbrný příbor můžete využít opět sody bikarbony. Vytvořte pastu smícháním sody s vodou a naneste ji na stříbrný příbor. Jemně potřete stříbro pastou a nechte působit asi 10-15 minut. Poté stříbro opláchněte a vyleštěte suchým hadříkem. Vaše stříbrné příbory budou opět lesklé a blikající jako nové.

Další užitečné články